Vietnamské Benátky aneb Hoi An, město lampiónů a krejčích

Pobřežní městečko Hoi An se nachází ve středním Vietnamu a je to rozhodně jedno z míst, které ve Vietnamu stojí za návštěvu. Od roku 1999 patří Hoi An na seznam UNESCO, o čemž vás centrum městečka přesvědčí svými historickými uličkami plnými zajímavých budov různých architektonických stylů nebo také nejznámější stavba – japonský krytý most. Nudit se tu určitě nebudete, protože město je živé od rána do večera.

Jedním z důvodů, proč jsme se do města lampiónů vydali, bylo Honzovo přání nechat si tam ušít oblek. Hned druhý den jsme proto vyrazili do centra města na obhlídku místních obchůdků. A že jich tam bylo! Jeden krejčí vedle druhého…

A tak jsme se různě vyptávali na ceny a další podmínky, prohlíželi jsme látky a střihy, a nakonec vybrali krejčovství Thanh Design.

  

Vzhledem k tomu, že jsme v Hoi Anu strávili několik dní a kvůli změně plánů jsme si i původně plánovaný odjezd ještě o pár dní posunuli, jsme na oblek nespěchali a do krejčovství jsme tak chodili skoro každý den na zkoušky apod. Myslím, že se vyplatilo, protože konečný výsledek – Honzův oblek i můj kalhotový kostým, dopadly na jedničku!

 

Kromě téměř každodenních návštěv krejčovství jsme si několikrát prošli celé centrum městečka, které bylo téměř pořád přeplněné turisty. Návalům turistů se nevyhnete ani v noci, protože večer se všude rozsvítí lampióny a městečko dostává správnou romantickou atmosféru.
Turisté se mohou projet na lodičkách s lampióny, najíst se v restauracích nebo pouličních stáncích, nakoupit si spousty suvenýrů a místních výrobků, takže není divu, že je jich město plné ve dne v noci 🙂

 

My jsme projížďku na loďce vynechali, ale pár suvenýrů jsme si koupit dovolili. Sbalili jsme je totiž na konci pobytu do krabice i s obleky a nechali si je poštou poslat domů. Jinak bychom s sebou vietnamské kloboučky další měsíce na naší cestě vozit nemohli 😀

Doporučení na dobrý oběd v Hoi Anu je restaurace White Rose, kde podle rodinné receptury dělají tradiční knedlíčky, které pak dodávají i ostatním restauracím.


Opět se nám taky osvědčila doprava na kolách. Kola jsme si vypůjčili na ubytování a jezdili pak denně pohodlně do centra i na menší výlety po okolí.

Delší výlet, který jsme si naplánovali a vyrazili na něj na skútru, byl výlet na ruiny hinduistického chrámového komplexu My Son, které jsou také na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Cesta nám z Hoi Anu zabrala téměř 2 hodiny. Honza ji jako zdatný řidič zvládl s přehledem, takže kromě toho, že mi málem odpadl zadek z toho šíleného drncání, to byla pohodová jízda.
Protože jsme vyrazili mezi 6:00 a 7:00 ráno, dorazili jsme na místo brzy a vyhnuli se davům turistů. Horko přišlo hned po 8:00, takže tomu jsme se nevyhli, ale už jsme si na něj docela zvykli.

 

 

Chrámový komplex My Son patří k významným vietnamským památkám a často je přirovnáván k Angkoru nacházejícímu se v Kambodži. Tenhle vietnamský komplex je o poznání menší, ale i tak má své kouzlo a magickou atmosféru. Zejména, když se vám podaří ho navštívit bez davů turistů.

 


 

Po pěti dnech jsme měnili ubytování a přesunuli jsme se sice trošku dál od civilizace, ale zato k pěknému bazénu, kde jsme prací a opalováním strávili poslední dva dny v Hoi Anu.

 

Celkově byl čas strávený v Hoi Anu moc fajn. Je to opravdu pěkné a zajímavé místo se specifickou atmosférou. A pokud si plánujete nechat něco ušít, určitě neváhejte a jděte do toho! Každopádně se vyplatí naléhat na více zkoušek a nechtít oblek hned druhý den.

26.dubna jsme si zase sbalili batohy, nastoupili do autobusu a přesunuli se do dalšího města, do Da Nangu, kde na nás čekal skvělý Airbnb zážitek!

 

update 2021

Protože Honza svůj oblek ještě další rok neměl příležitost nikde vynosit, stal se nakonec v roce 2020 jeho svatebním oblekem a sklidil veeelký úspěch! 🙂