Srí Lanka #4 – Ella To Kandy Train Ride

Ikonická jízda vlakem z Elly do Kandy nebo naopak, nechybí na to-do listu snad nikomu, kdo se vydá na Srí Lanku a dalo by se v podstatě říct, že se jedná o samostatnou turistickou atrakci.

Cestování vlakem je obecně pohodlná volba. Většinou máte možnost se pohodlně usadit, dát si něco k jídlu, pozorovat okolí, číst si, odskočit si, pokud potřebujete můžete se projít atd. Na Srí Lance je ještě k tomu cestování vlakem velmi levné.
Pohodlnost jízdy pak záleží na tom, jaký si koupíte lístek, protože máte možnost jet první, druhou nebo třetí třídou.

 

 

Kterou jet třídou

První třída je vybavená klimatizací a využívají ji především turisté. První třídu nemají všechny vlaky, ale většinou hlavní spoje jako je například spoj Ella – Kandy. Lístek si musíte koupit s předstihem.

Druhá třída není vybavená klimatizací, pouze větráky, a tak v ní můžete otevřít okýnko a naplno si užívat výhledů. Proto je taky mezi turisty hodně populární. Lístek si můžete, ale nemusíte koupit s předstihem.

Třetí třída je součástí každého vlaku, je využívaná nejvíce místními a bývá často přeplněná. Pokud chcete zažít pravou Srí Lanku a trošku poznat i místní, zkuste se třetí třídou alespoň jednou projet. Raději ale pro tenhle zážitek zvolte nějakou kratší cestu, myslím, že 7 hodin by bylo dost náročných.

 


 

Jak si koupit lístek

Lístky na vlak si můžete koupit několika způsoby:

  • na nádraží v den odjezdu
    lístek stojí běžnou cenu, není možné si koupit místo v 1. třídě
  • předem na nádraží
    lístek je o něco dražší, pokud si koupíte tzv. reserved seat máte jistotu, že se do vlaku vejdete a sednete si
  • předem online
    na stránce 12go.asia (myslím, že lístky je nutné objednávat s velkým časovým předstihem cca 30 dní dopředu a i tak počítejte s cenovou přirážkou za zprostředkování)

Tip

Trasa ve směru Kandy – Ella je mezi cestovateli o něco více využívaná, protože většina cestovatelů začíná pobyt na Srí Lance v Kandy. Vlaky proto bývají plnější, takže pokud pojedete v tomto směru, doporučuju koupit si lístek s předstihem. Hlavně pokud budete na Srí Lance cestovat v hlavní sezóně tzn. leden/únor.
Slyšela jsem případ, kdy si lidé na místě koupili lístky, ale přes dav cestujících se do vlaku vůbec nevešli a do Elly tak museli jet taxíkem. Peníze za lístky jim samozřejmě vrácené nebyly.
Pokud cestujete v hlavní sezóně a chcete se alespoň trošku vyhnout množství lidí, vyhněte se jízdě o víkendu.

Tolik asi k „praktickým informacím” a teď už k našim zážitkům.
 

 

Naše cesta vlakem

My jsme jeli trasu z Elly do Kandy, vybrali jsme si ranní spoj v 6:39, jeli jsme ve všední den, a navíc koncem února, a tak jsme si lístek předem nekupovali a spoléhali na to, že vlak přelidněný nebude. Na nádraží jsme přijeli včas, koupili si za 310 rupií lístek a na poloprázdném nádraží jsme čekali na vlak. I když se nádraží do příjezdu vlaku poměrně zaplnilo, nebylo to tak zlý a do vlaku jsem se celkem v pohodě dostali.

Celkem v pohodě říkám záměrně proto, protože zas tak hladký průběh to nemělo 😀 Jak už jsem říkala, tahle cesta je v podstatě turistická atrakce, což asi mluví za vše. Asi každý, kdo tuhle cestu plánuje, narazil na ikonické fotky z tohohle vláčku…a pravděpodobně si chce pořídit podobné.
A tak probíhá tak trochu boj o to nejlepší místo – na levé straně vlaku a u okna. Vyhrává ten nejrychlejší a nejprůbojnější. Ani jedno nejsme, a tak jsme seděli každý sám, v uličce, na pravé straně 😀 Zas tak dramatický to ale nebylo, po chvíli se jedna dvousedačka u okna uvolnila, a tak jsme nějaký ten výhled přece jen měli. Během první hodiny cesty se taky po vlaku dalo pohybovat, takže jsme chvíli koukali i z neexistujících dveří vlaku a výhledy do přírody byly fakt překrásný!

 

 

Po pár stanicích se začal vlak plnit lidmi a já už jsem se raději nehla z místa, aby mi někdo nezasedl a já nemusela dalších 5 hodin ve vlaku stát. Protože jsme neseděli přímo u okna, vystrkovala jsem z té škvíry vedle mě alespoň nos a občas foťák a trochu jsem se musela smát těm lovcům krásných instafotek (jeden vtipný příběh si můžete přečíst u mě na instagramu).
Po další hodince byl vlak plnější a plnější. Začínal mě bolet zadek, bylo čím dál větší teplo a pomalu se na nás začínali lepit ostatní cestující. No musím se přiznat, že úplně poslední hodina ve vlaku byla hrozná. Už jsem se nemohla dočkat až se dostaneme do cílové stanice a konečně vystoupíme. Věřím, že pro ty, kteří si neměli kam sednout to bylo ještě horší…
Ať je tahle trasa jakkoli krásná, trávíte prostě minimálně 7 hodin ve vlaku a to je pochopitelně náročný.
Bylo nám jasné, že cesta nebude úplně jednoduchá a mohli jsme si koupit lístek do první třídy, ale my jsme si ten zážitek rozhodně nechtěli nechat ujít. Ať už je pozitivní nebo ne. Navíc stažené písničky, podcasty nebo něco na čtení vždycky pomůže.

Že se téhle trase říká jedna z nejkrásnějších železničních tras na světě absolutně není divu! Pohled na čajové plantáže, krásně zelené stromy a keře, sběračky čaje, mávající děti, opice, srílanské domky a do toho modrá obloha a sluníčko…to je prostě Boží!

 


 
Myslím si, že hlavně pro ty, kteří začínají cestování na Srí Lance v Kandy a po pár dnech odjíždí právě tímto vlakem do Elly, to musí být vážně bomba! My už jsme přeci jen naši cestu po Srí Lance pomalu ukončovali a protože už jsme viděli kde co, nebyli jsme tak uchvácení, jak jsme si původně mysleli, že budeme 🙂

Ale ani tenhle fakt, ani náročnost celé cesty nic nemění na tom, že projet se modrým vlakem (nejlépe druhou třídou) srílanskou dechberoucí krajinou stojí na 100 % za to!!

 

Jakou železniční trasu stojí za to absolvovat podle vás?