Srí Lanka #2 – Udawalawe National Park

Po poslední surfovačce ve Weligamě jsme vyjeli směrem do Udawalawe, kde jsme měli v plánu navštívit jeden ze srílanských národních parků. Z Matary jsme jeli autobusem a cesta byla, jak to říct…prostě typicky srílanská 🙂 Rozvrzaný autobus plný lidí, horko, že se vám zpocená stehna lepí k sedačce a nekončící srílanské songy, kterými duní celý autobus. Klasika 😀
Po asi dvou hodinách cesty jsme dorazili k našemu ubytování Hotel 4U, kde jsme měli zaplacenou jednu noc a večeři. Měli jsme malej pokojík, ve kterým bohužel nefungovala klimatizace, takže nás čekala celkem náročná noc, ale zato jsme si vychutnali večeři, kterou nám (i dalším hostům) majitelé ubytování připravili. Klasické srílanské rice and curry, ale tentokrát tourist-friendly, tzn. vůbec nepálilo. YES!

 

 

Snažili jsme se jít brzy spát, i když noc nebyla v tom dusnu moc příjemná. Vstávali jsme kolem půl páté, v pět nasedali do jeepu a odjížděli směrem do národního parku.

 

Udawalawe National Park

Národní park Udawalawe se nachází v jižní části Srí Lanky na ploše zhruba 31 tisíc hektarů a zasahuje do dvou provincií – Sabaragamuwa a Uva Province. Udawalawe je třetím nejnavštěvovanějším národním parkem na Srí Lance a díky rozmanitosti zvěře, která se v něm vyskytuje – hlavně díky vysokýmu počtu stád slonů nebo divokých buvolů, dokonce konkuruje stepním rezervacím v Africe.

 

 

Další zvířata, která v parku žijí jsou např. leopardi, sambaři, šakali, lišky, krokodýli, varani, taky mnoho druhů ptáků a jiných zvířat.
Park je navštěvovaný hlavně kvůli vysoké šanci vidět zmíněná stáda slonů, což byl taky jeden z důvodů, proč jsme se do něj vydali i my.

 

 

Jak si zařídit návštěvu parku

Návštěvu parku si můžete zařídit několika způsoby:

  • rezervace online
  • rezervace prostřednictvím hotelu/hostelu
  • domluvit si předem vlastního průvodce
  • vstup na místě

Online se dá provést rezervace přes různé společnosti, většinou se cena pohybuje okolo 50-60$, což mi přijde hodně.
Možnost navštívit safari vám poskytne většina ubytování. Stačí se s nimi domluvit, jestli takovou službu zprostředkovávají a zeptat se na podmínky. My jsme si návštěvu parku domluvili právě tak. Vstup nás každého stál 5 500 rupií (cca 700Kč). To byla podle našich informací velmi dobrá cena.
Jiná možnost je taky prohledávat internetové diskuze. Někde totiž můžete narazit na kontakt na průvodce, se kterým se pak můžete spojit např. přes WhatsApp. Domluvíte se předem na ceně, zda vás vyzvedne a zaveze zpět na ubytování apod.
Samozřejmě si nemusíte návštěvu vždycky plánovat s předstihem. Můžete se taky sami dopravit ke vstupu do parku a zaplatit vstupné na místě. Musíte si ale zaplatit i pronájem jeepu a mnohdy se vám vnutí i průvodce (ten ale nemusí být na škodu). Zkušenost s touto variantou nemám, ale myslím si, že vyjde dráž. Podle zkušeností sdílených na trip advisoru se nemáte bát i u pronájmu jeepu smlouvat a pokud vás není moc, zkuste si předem sehnat nějakou skupinu, abyste naplnili celý jeep. To se vám finančně vyplatí.

 

 

Praktické info

  • Cena za výlet na safari se pohybuje od cca 650Kč – 1 500Kč.
  • Prohlídky trvají většinou 3 hodiny a bývají rozděleny na ranní (6:00 – 9:00) a odpolední (15:00 – 18:00).
  • Během projížďky parkem nemáte možnost si nikde nic koupit, proto si s sebou nezapomeňte vodu, případně i malou svačinu.
  • V parku si taky nemůžete nikam odskočit, takže to s pitím moc nepřehánějte 😀
  • Jeepem pochopitelně hodně profukuje, proto doporučuju vzít si i lehkou bundu nebo mikinu.
  • A v neposlední řadě nezapomeňte foťák!

 

Naše návštěva

A jaká byla naše zkušenost s národním parkem Udawalawe?

Cesta od našeho ubytování trvala zhruba 20 min a pak nás čekalo asi hodinové čekání před vstupem. Je tam totiž poměrně velká fronta (spíš tlačenice) jeepů, které se postupně posouvají, než se dostanou ke vstupu. Proto jsme taky vyjížděli tak brzy.
První chvíle v jeepu jsem si užívala. Venku byla ještě tma, všude klid, pomalu probouzející se Srí Lanka a vlažný vítr, který mi cuchal vlasy. Pocit nadšení mě ale během čekání ve frontě postupně přešel. Nevěděli jsme, jak dlouho budeme čekat a začínali jsme mít trošku hlad 😀 Někdy kolem 6:30 jsme vjeli do parku a konečně začala projížďka.

 

 

Jakmile se někde ukázalo nějaký zvířátko, řidič našeho jeepu zastavil a upozornil nás na něj. Snažil se nám o zvířatech i něco říct, ale za prvé neuměl moc dobře anglicky a nešlo mu rozumět a za druhé nebyl pořádně slyšet, takže jsme si z jeho krátkých výkladů moc neodnesli. Viděli jsme fakt velký množství různých ptáků, z toho asi nejvíc pávů. Ti byli krásní, někteří se promenádovali po cestě, jiní seděli v korunách stromů, několik z nich mělo i roztažený ocas a bylo hezký je chvíli pozorovat. Jinak si pamatuju snad jen ledňáčka, ale ostatní druhy ptáčků už ne.
Viděli jsme taky lišky, opice, plujícího krokodýla, varana, stáda buvolů a taky vytoužený slony.

 

 

 

Bohužel ještě než zahlídnete slona, vidíte hromadu jeepů. Ty tam většinou stojí s nastartovaným motorem a vyklánějící turisti zběsile mačkají spoušť foťáků…To se asi dalo očekávat, ale trošku to zkazilo ten celkový dojem.

 

 

Nám se během návštěvy podařilo vidět celkem tak 10 slonů, což bylo asi na místní poměry málo. Pochopitelně jsem se těšila na ty stáda koupajících se slonů v jezeře, ale nevadí, aspoň něco jsme viděli.

 

 

Čerstvě po návštěvě parku jsem byla trošku zklamaná, protože jsem asi měla velký očekávání. Zpětně si ale myslím, že to byl hezkej zážitek a určitě bych si vyčítala, kdybych nějaký národní park na Srí Lance nenavštívila. Vždycky jsem snila o návštěvě safari, a to se mi tímto aspoň částečně splnilo. Vzhledem k tomu, že mým hlavním oborem je kromě angličtiny i biologie si myslím, že se mi i tenhle zážitek bude jednou hodit.

Často se lidi ptají, který z parků je na Srí Lance nejlepší, ale na to opravdu neznám odpověď. Asi prostě navštivte ten, který máte po cestě. Věřím, že každý má něco do sebe!
Stejně tak nemám odpověď ani na to, který čas prohlídky je lepší, jestli ráno nebo odpoledne. Myslela jsem si, že ráno bude co se týče počtu zvířat lepší. Někdo ale tvrdí, že naopak odpoledne se hlavně sloni stahují k vodě a je tak větší šance jich vidět víc.
Takže kdo ví…

 

It’s better to see something once than to hear about it a thousand times.

Proto návštěvu nějakého národního parku na Srí Lance rozhodně nevynechejte a utvořte si vlastní obrázek.

 

 

Co vy a národní parky, chodíte do nich rádi? A jaké zvíře si přejete vidět ve volné přírodě?