Kuala Lumpur aneb jeden velkej obchoďák

Třetím státem, který jsme během cestování po JV Asii navštívili byla Malajsie.

Na rozdíl od Srí Lanky či Thajska jsme tam ale strávili podstatně míň času, a to jen 5 dní, které jsme věnovali hlavnímu městu – Kuala Lumpur. Název města doslovně znamená blátivý soutok (Muddy Confluence), protože leží na soutoku řek Gombak a Klang.

 

 

Ubytovali jsme se přes Airbnb v komplexu plném vysokých budov s infinity poolem na střeše (Regalie Suites) a hodlali si těch pět dní užít jako klasičtí turisti. Tzn. navštívit ta nejznámější místa, která téměř nikdo během návštěvy KL nemine.

TOP 5 navštěvovaných míst v Kuala Lumpur

  • Petronas Twin Towers
  • KLCC Park
  • China Town
  • Central Market
  • Batu Caves

Petronas Twin Towers

Dvojice obřích mrakodrapů vysokých 452 metrů, které jsou mezi 41. a 42. poschodím propojené mostem. Budova je veřejnosti přístupná, ale na prohlídku je potřeba si předem rezervovat lístek. My jsme prohlídku rezervovanou neměli, a tak jsme se jen prošli po okolí. Vzhledem k tomu, že se u Petronas Towers každý fotí, vás všude po městě neustále oslovují prodejci ve snaze prodat vám tzv. rybí oko (širokoúhlý objektiv), což je popravdě 30x za den dost otravný 😀
Hezkou fotku si ale můžete pořídit i bez rybího oka 🙂

 

 

KLCC Park

Nedaleko Petronas Towers se dostanete do KLCC parku. Tam si můžete odpočinout od rušného centra, udělat piknik, zdřímnout si ve stínech stromů, zasportovat, udělat příjemnou procházku nebo se klidně i vykoupat v brouzdališti.
Já doporučuju koupit si v centru něco dobrého a v parku se na chvilku zdržet a odpočinout si. Správný turista toho totiž poměrně dost nachodí a z courání se po městě bolí většinou nohy mnohem víc než z nějaké kvalitní horské túry 😀

 

 

China Town

Tak jako většina velkých zahraničních měst, i KL má svoji čínskou čtvrť. Při vstupu tedy procházíte tradiční čínskou bránou a za ní na vás čekají tržnice plné jak jídla, tak padělků všech možných značek.  Kromě toho samozřejmě restaurace, bary, ale taky galerie, chrámy apod. Prostě všehochuť.

 

 

Central Market

V centru města je také významná historická budova tzv. Central Market, který nemusí sloužit jen jako záminka k nákupům, ale poskytuje i zajímavý pohled na historii a dědictví Malajsie. Budova této tržnice zde stojí už od roku 1888 a dnes v ní najdete nejen oblečení nebo jídlo, ale taky spoustu zajímavých ručně vyráběných produktů.

 

 

Batu Caves

Jedno z nejvýznamnějších hinduistických památek nacházejících se mimo Indii. Vápencové jeskyně, ve kterých je několik svatyní, navštěvované tisíci turisty a věřícími ročně. Ke vstupu do jeskyní vede cca 275 schodů, které jsou krásně barevné a dodávají celému místu patřičnou atmosféru. Jako první vás ale ohromí socha boha Murugana, která je se svými 42,7 metry nejvyšší hinduistickou sochou v Malajsii.
Po cestě do jeskyní potkáte poměrně velký množství opic, který někdy působí roztomile, jindy dost děsivě. Tak jako na všech místech ale platí, že nejlepší je si jich nevšímat a procházet jakoby nic, v tom případě vám od nich nic nehrozí. Rozhodně je nekrmte, ani neprovokujte.

 

 

Musím se přiznat, že mě toto místo nijak neuchvátilo. Je pravda, že jsme během cesty viděli spousty chrámů a svatyní, a tak pro nás Batu Caves nebyly nijak zvláštní. Zároveň se mi ale nelíbila komerčnost celého místa. Např. stánky se suvenýry, které byly i uvnitř jeskyní – tedy na posvátném místě. Rozumím stánkům v celém areálu, to je celkem přirozený, navíc jsme za kokosovou vodu byli po chvíli strávené ve vlhké a dusné jeskyni rádi. Ale myslím si, že nahoře uvnitř jeskyní už jsou dost zbytečné…

Pokud ale navštěvujete Kuala Lumpur, rozhodně se tam zajeďte podívat. Protože sto lidí sto chutí…a tak třeba zrovna vás tyto jeskyně uchvátí 🙂

 

Kromě výš zmíněných míst jsme se podívali taky do indické čtvrti, kde jsme si dali náš oblíbený naan (indický plochý chléb), navštívili jsme katolický kostel, městskou galerii a prošli se okolo dalších významných budov jako např. Sultan Abdul Samad Building.

 

 

Téměř každé odpoledne nás zastihl silný déšť a bouřka, a tak jsme využili všudypřítomných obchodních domů do kterých jsme se mohli schovat. Kdybych měla Kuala Lumpur popsat jen několika slovy, řekla bych „jeden velkej obchoďák.” V centru je to fakt jeden obchodní dům na druhém, což je celkem crazy. Abychom se dostali někam kam jsme potřebovali, museli jsme často projít nějakým obchodním domem. Sotva jsme z jednoho vyšli, vstoupili jsme do dalšího. Někdy mezi obchoďáky vedly i nadzemní tunely, kterými se dalo projít a dostat se zase z jednoho obchoďáku do druhého. Jak už jsem zmínila, na schování se před deštěm to bylo super, ale na prohlídku města upřímně nic moc.

 

Fun facts:

  • V celém městě je všehovšudy nejméně 66 obchoďáků, přičemž jeden z nich je dokonce čtvrtým největším obchodním centrem na světě.
  • Vzhledem k vlhkému klimatu jsou v KL během dešťové sezóny velmi časté povodně, a to hlavně v centru města. (dobře si proto návštěvu KL naplánujte a vyhněte se především dubnu, květnu a listopadu a prosinci)

 

 

Na střeše budovy, kde jsme byli ubytovaní, byl infinity pool, což už je v podstatě „must see” v KL. O tom, jak to v takovém bazénu, který je k dispozici stovkám lidí funguje, se můžete dočíst u jednoho z mých příspěvků na instagramu. Krásně jsem zase viděla ten střet reality a instagramu.

 

 

I přesto, že nachozených km bylo až až, zvládli jsme si i odpočinout a načerpat síly na další destinaci…teda alespoň jsem si myslela, že síly mám. Vietnam mi ale ukázal, že jich zas tak moc nebylo.

 

…to be continued