Balení na cestu aneb 50l batoh na 5 měsíců. What a challenge!

 

Koukám na svůj nový batoh a přemýšlím, jak bych si ještě před pár lety řekla, že sbalit se jen do příručního zavazadla na 5 měsíců snad není ani možný a že to rozhodně není nic pro mě.

A ejhle, dnes je to jinak.
Je to pro mě výzva, těším se na ni a věřím, že odteď nebudu chtít cestovat jinak.

Let’s see!

 

Každý vám vždycky řekne hlavně vybrat kvalitní batoh, to je základ! No…není to tak jednoduchý.

Hlavním parametrem pro nás bylo, aby se batohy vešly do úložného prostoru na palubě letadla, a tak jsme nakonec zvolili objem 50l. Důležité taky bylo, aby byl batoh otevíratelný i z boku nebo ze spodní strany, aby měl alespoň pár postranních kapes, vyztužená záda, bederní pás a byl voděodolný (nebo měl alespoň pláštěnku). Roli pochopitelně hrála i cenová dostupnost – nechtěli jsme za batohy dávat víc jak 3k.

Po dlouhém vybírání jsme se nakonec rozhodli pro batohy značky Thule. S žádnými odborníky jsme se neradili, tak prostě doufáme, že to budou právě ty ideální batohy pro nás.

Můj batoh – dámský Thule Capstone 50l
Honzíkův – Thule Versant 50l

 

 

První vybavení k batohu, které jsme pořídili, byly organizéry a musím říct, že nám při balení usnadnily hodně práce a myslím si, že nám během cestování ještě hodně práce usnadní.

Organizéry jsou značky AEROLITE a byly koupené přes svetbatohu.cz. V balení jsou 4 a to různých velikostí. Do největšího organizéru (44.5×32.4×8.25 cm) se mi vešlo veškeré oblečení, dva ručníky, plavky, nazouváky i moskytiéra. V nejmenším (27.9×17.5×7.6 cm) jsem měla prádlo, v dalším (35.6×12.7×7.1 cm) nějaké drobnosti, které jsem si dala na vrch batohu, abych je měla v letadle po ruce a čtvrtý organizér (34.9×24.7×7.6 cm) jsem ani nevyužila.

Věci jsou takhle v batohu sbalené pěkně přehledně a pohromadě. Vřele doporučuju!

 

 

Samotné balení pro mě nebylo o nic snazší než vybírání batohu. Protože jsem v Asii nikdy nebyla, neměla jsem moc představu o tom, jak se co nejvhodněji a pokud možno nejúsporněji sbalit. Věděla jsem, že tam bude převážně horko, ale pořád a všude být nemusí. Co když bude chladno/zima? Jak moc chladno bude? A jak často? Kolik teplejšího oblečení (mikin, triček s dlouhým rukávem a dlouhých kalhot) si mám vzít?

 

Who knows.

Nakonec jsem balila jedno triko s dlouhým rukávem, dvě mikino-trika, jednu mikinu, lehkou nepromokavou bundu, jedny legíny a celkem lehké roztrhané džíny. Většinu z toho budu mít na sobě na cestu, takže místa v batohu to moc nezabere. Zbytek už tvořily letní věci. Dvoje kraťasy, jedny šaty, pár tílek a dvě trička. Pojedu v teniskách a s sebou beru jedny nazouváky.

 

Další důležitou součástí byla kosmetika. Sbalila jsem si ty nejnutnější hygienické věci a skoro žádný make-up. U kosmetiky jsem asi mohla pár věcí ubrat a tím ušetřit místo, a hlavně váhu, ale nedalo mi to. Třeba to příště bude lepší.

 

Nepostradatelná věc na naši cestu byly taky léky. Z těch jsme brali to nejnutnější. Prášky proti bolestem, nachlazení, střevním potížím, antibiotika, oční kapky, náplasti apod. Všechny léky jsem vybalila z krabiček, abych šetřila místo a vypsala jsem si stručně pokyny kdy a jak jednotlivé léky užívat. Na doporučení doktorky jsem si taky sepsala hlavní příznaky případných vážných onemocnění, který by nás mohly potkat (žloutenka, tyfus, horečka dengue).

 

 

A bez čeho bychom ještě nemohli odjet?

Správně, elektronika. Nutná a bohužel i těžká.

Oba si bereme notebooky, já s sebou mám ještě ipad, dohromady máme foťák, gopro a powerbanku a mobily asi nemusím ani zmiňovat.
Samozřejmě mám s sebou ještě nějaké další věci (sluneční i dioptrický brýle, kšiltovku, pláštěnku atd.), ale to už není nutný vypisovat.

Je jasný, že každý máme svůj styl balení a to, co vnímáme jako nejnutnější se u každýho z nás může lišit. Na čem se ale asi shodneme je to, že na cestu, jako je tahle, je fajn trošku slevit ze svých požadavků a jít prostě vstříc dobrodružství.

 

Vybrat věci, které si vezmu s sebou pro mě nebylo úplně easy. Sbalit je pak byla díky už zmiňovaným organizérům celkem hračka. Poskládat je do batohu už ani tolik ne.
Teda takhle, myslela jsem si, jak toho mám málo a do batohu se s přehledem vejdu, a tak jsem byla docela překvapená, když jsem do něj všechno nacpala tak tak. A to byl samozřejmě těžší, než je povolený limit carry-on zavazadla.
Několikrát se proto opakoval proces zabalit – vybalit – zkontrolovat – zabalit – vybalit…Však to znáte (teda doufám!)
Pár drobností jsem vyřadila, ale upřímně jsem už nevěděla, čeho se vzdát.

 

No nedá se nic dělat, spoléhám na to, že batohy tak přísně nekontrolují. Zatím se mi nikdy nestalo, že by se jim můj batoh zdál podezřele velký.
Tak uvidíme na letišti. Dám vědět.

Už se těším, až budu zjišťovat, co jsem zapomněla přibalit a co jsem táhla zbytečně navíc, tzn. bez čeho by se dalo v klidu obejít.

 

 

Tak stay tunned, I’ll let you know!

 

A pokud se taky někam chystáte, třeba se vám alespoň jako inspirace bude hodit seznam věcí, které jsem si na 5 měsíců do JV Asie sbalila já. Celý check list si můžete stáhnout kliknutím na obrázek.

A co vy, cestujete jen s příručním zavazadlem nebo většinou odbavujete? A jak bojujete s balením?